sobota, 11 maja 2013

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce cz.1

1.Owczarek Niemiecki
Numer jeden wśród ras najczęściej wybieranych przez Polaków. Nic dziwnego, w końcu owczarek niemiecki to już u nas pies kultowy - zapisał się w pamięci pokoleń jako superinteligentny i nieustraszony Szarik z "Czterech pancernych" i Cywil z serialu "Przygody psa Cywila". Mało która rasa dorównuje owczarkowi niemieckiemu pod względem szybkości uczenia się, karności i wytrzymałości, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go do zadań specjalnych. Przyszli właściciele owczarka niemieckiego powinni jednak pamiętać, że kupują dopiero nieoszlifowany diament. Aby mieć drugiego Szarika, trzeba poddać psa szkoleniu i zadbać o jego rozwój intelektualny i ruchowy. Potencjał tego psa jest olbrzymi!

2.Yorkshire terier
 Ze względu na swoje niewielkie gabaryty to pies idealny do mieszkania w bloku. Posiada nieodparty urok wiecznego szczeniaka, którego chce się przytulać, czesać i bawić się z nim. Jest to pies pod wieloma względami idealny - wszędzie się zmieści, jest w miarę łatwy w utrzymaniu, lubi zabawę, łatwo przywiązuje się do właściciela, dobrze znosi obecność dzieci i - co ważne dla alergików - należy do tzw. ras hipoalergicznych, ponieważ posiada włosy zamiast sierści. Z wychowaniem yorka raczej nie ma większego problemu, lecz ci, którzy myślą, że jest to typowy kanapowiec, szybko się zdziwią. Yorki to typowe terriery - dziarskie, rozszczekane i zuchwałe. Aby poskromić temperament yorka, właściciel powinien poddać go od najmłodszych lat szkoleniu karności i w żadnym wypadku nie dopuścić do rozpieszczenia (o co nietrudno). Inaczej będzie to piesek dokuczliwy, szczekliwy, ze skłonnością do gryzienia.

3.Labrador Retriever
Pies znany z reklam i kina familijnego. Dobrotliwe, "śmiejące" się spojrzenie sprawia, że już samym wyglądem wzbudza pozytywne odczucia. Słynie z inteligencji i łagodności. Uwielbia zabawę, połączoną z wykonywaniem różnych zadań, np. aportowania w wodzie, tor przeszkód czy frisbee. Warto pamiętać, że są to psy stworzone do pracy i kontaktu z człowiekiem, dlatego niezmiernie ważne jest zapienienie psu regularnego ruchu, kreatywnej zabawy i kontaktu z właścicielem. Tylko w ten sposób można utrzymać labradora w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Trzeba także pamiętać, że nie jest to rasa genialna od urodzenia - labradory, jak każde psy, sprawiają kłopoty wychowawcze jeśli nie są odpowiednio wychowywane. Nie warto zatem ulegać mitowi psa posłusznego i dobrego dla dzieci - labrador retriever też potrafi być nieusłuchany i agresywny.

4.Borneański pies pasterski
 Duża popularność berneńczyków wynika z ich niewątpliwego uroku zewnętrznego i łagodne charakteru. Są to psy z natury spokojne, cierpliwe i łatwo przywiązujące się do właściciela. Jak na psa pasterskiego przystało, mają silnie rozwinięty instynkt stróża, dlatego dobrze sprawdzą się w roli "ochroniarza" domu. Decydując się na kupno psa tej rasy, trzeba pamiętać, że jest to duży, masywny pies, potrzebujący sporo ruchu i przestrzeni oraz ciągłego kontaktu z człowiekiem. Nie najlepiej będzie się zatem czuł w ciasnym mieszkaniu w bloku, przy zapracowanym i rzadko bywającym w domu właścicielu. Psy stają się wtedy lękliwe i sprawiają kłopoty wychowawcze. Trzeba także szczególnie zadbać o dietę berneńczyka i jego zdrowie - psy te mają bowiem skłonności do chorób nowotworowych (szczególnie histocytozy), dysplazji stawów biodrowych, skrętu żołądka i entropium oraz skłonność do tycia. Nie najlepiej także znoszą upały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz